Balmar Alternator 150 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-150-K6] 13.25 lb
Balmar Alternator 150 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-150-K6] is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Care information
Care information
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Alternator 150 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 604 Series, 150A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounting; Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines.
Replaces: 604-150-SR-IG
- Amperage: 150A
- Voltage: 12v
- Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 13.25 lbs
- UPC: 676205750622
Brochure (pdf)
Payment & Security
Payment methods
![Balmar Alternator 150 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-150-K6]](http://www.bgamarine.com/cdn/shop/files/97455XL.jpg?v=1706438168&width=1214)