Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [40CCM-D5OS] 14.45 lb
Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [40CCM-D5OS] is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Care information
Care information
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
Features:
- 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
- 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
- Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
- Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
- Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
- Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
- Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
- Spot channel markers over 1800 meters away!
- UTV roof mount
- Dunes and desert riding
- Roof rack lighting (white tacoma)
- T-top light
Technical Specifications:
- Total Wattage: 400W
- Amp. Draw: 17.8
- LED Quantity: 40
- Weight: 13.8 lbs.
- Raw Lumens: 52,800
- Warranty: Lifetime
- IP Rating: IP69K
- Connection: Deutsch connector
- Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 41.4" x 4.125"
In the Box:
- Light bar
- Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
- 12 gauge wire
- Mounting brackets
- All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
- Beam Pattern: Spot-Flood Combo
- Housing: White
- Length (Inches): 40"
- Voltage - Input Range (Volts): 12v
- Box Dimensions: 6"H x 8"W x 46"L WT: 14.45 lbs
- UPC: 850044517220
Payment & Security
Payment methods
![Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [40CCM-D5OS]](http://www.bgamarine.com/cdn/shop/files/95817XL.jpg?v=1706429250&width=1214)
![Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [40CCM-D5OS]](http://www.bgamarine.com/cdn/shop/files/95817BXL.jpg?v=1713470909&width=1214)
![Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [40CCM-D5OS]](http://www.bgamarine.com/cdn/shop/files/95817CXL.jpg?v=1713470912&width=1214)