Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 12x24 [XKA12X24A] 23.7 lb
Care information
Care information
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 12 x 24
*Control switch not included
Features:
- All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
- Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
- "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
- Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
- Utilizes internal pressure equalization system
- Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
- Quiet operation
- Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
- Trim Tab Size (L x W) - 12" x 24" (30 x 61 cm)
- Boat Length - 28' to 48' (8.5 to 14.5 M)
- Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
- Actuator DC Voltage - 12 V
- Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
- Actuator Cable Length - 23' (7 M)
- Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)