Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab - 12 x 12 [XKA12X12] 19.0 lb
Care information
Care information
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
XKA Stainless Steel Trim Tab - 12 x 12
*Control switch not included
Features:
- Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
- Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
- Utilizes internal pressure equalization system
- Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
- Quiet operation
- Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
- Trim Tab Size (L x W) - 12" x 12" (30 x 30 cm)
- Boat Length - 18' to 32' (5.5 to 9.5 M)
- Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
- Actuator DC Voltage - 12 V
- Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
- Actuator Cable Length - 23' (7 M)
- Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)